سال رونق تولید 
امروز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۵

اخبار

دکتر سمیع:

فعالیت‎های پیشگیرانه در راستای ارتقاء سطح سلامت همت والای مدیران و کارکنان را می‎طلبد

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت گفت: این سازمان سیاستگذار بوده و مجری اصلی خود شرکت ها هستند و همت والای مدیران و کارکنان را می طلبد که بتوانیم مطالبه اصلی سازمان که همان مسائل پیشگیرانه و بهداشتی است را محقق کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ؛ براساس نتایج حاصل از ارزیابی های معاینات طب صنعتی در سال 96 بیماری های قلبی عروقی و غیرواگیر یکی از اصلی ترین مشکلات سلامت شاغلین صنعت نفت می باشد که این بیماری ها علاوه بر کاهش کیفیت زندگی و کارایی ، موجب افزایش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم درمان میشود و میزان غیبت از کار و احتمال افزایش حوادث را نیز بهمراه دارد.

 درحالیکه انجام مداخلات پیشگیرانه و مراقبت های بموقع سلامت می تواند هزینه ها را کاهش و به بهبود کیفیت زندگی و بهره وری منجر شود . بهبود الگوی رفتار تغذیه ای یکی از مهمترین مداخلات درجهت کاهش شیوع بیماری های یادشده می باشد.به همین منظور جلسه تجزیه و تحلیل نتایج معاینات طب صنعتی کارکنان شرکت نفت خزر با هدف بررسی وضعیت سلامت کارکنان با حضور دکتر حبیب اله مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد .

دکتر حبیب الله سمیع، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در این جلسه اظهار کرد: حفظ سلامت کارکنان و خانواده های آنان وظیفه اصلی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت است و بر اساس سیاست های تعیین شده از طریق فعالیت های پیشگیرانه و فرهنگ سازی در زمینه تغییر الگوهای زندگی برای حفظ سلامتی کارکنان مجدانه در تلاش هستیم.

وی با تاکید بر پوشش کامل معاینات دوره ای و مراقبت های سلامت و کنترل مطلوب بیماری های قلبی عروقی و غیرواگیر در صنعت نفت گفت : مهمترین الویت واحد سلامت کار و HSE اجرای مداخلات لازم جهت کاهش ریسک خطر سکته های قلبی یا مغزی ،  طی 6ماهه دوم 97 است که با بهبود فعالیت فیزیکی و اصلاح الگوی رفتار تغذیه ای امکان پذیر می باشد.

علی اصولی، مدیرعامل شرکت نفت خزر نیز ضمن تشکر از حضور موثر مدیران سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برای هرگونه همکاری در زمینه تقویت ارتباطات دوطرفه با سازمان بهداشت و درمان در جهت ارتقاء سلامت کارکنان اعلام آمادگی کرد.
 
وی با تاکید بر اهمیت موضوع سلامت و پیشگیری تصریح کرد: باید با تعامل همکاران در مجموعه سازمان بهداشت و درمان، راهکارهای عملیاتی و اجرایی برای اصلاح الگوهای نادرست موجود به کار گرفته شود.

علیرضا قاسمی نژاد، رئیس ایمنی،بهداشت، محیط زیست و پدافند غیر عامل شرکت نفت خزر در گزارشی با تاکید بر اهمیت تشکیل کمیته سلامت کارکنان، اقدام های انجام شده اعم از بهبود روند انجام معاینات طب صنعتی، ‌توجه به موضوع تغذیه کارکنان، پیگیری جهت بهره مندی کارکنان از مراکز مشاوره و ... را از محاسن تشکیل مستمر کمیته سلامت در شرکت دانست.

دکتر پیمان فریدنیا، رئیس سلامت کار و HSE سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ضمن تاکید بر نقش همکاری های دوسویه بین شرکت ها و سازمان بهداشت و درمان در میزان تحقق برنامه های سلامت کارکنان و ضرورت آگاهی بخشی به کارکنان در خصوص مزایای انجام معاینات دوره ای، به ارائه تجزیه و تحلیل معاینات طب صنعتی و شاخص های سلامت کار ویژه کارکنان شرکت نفت خزر پرداخت. شرایط سنی کارکنان، پوشش معاینات در سال گذشته، بیماری های شغلی، بیماری های مزمن غیر واگیر ( قلبی عروقی)، شیوع دیابت، اختلال چربی، فشارخون، چاقی و سندروم متابولیک را می توان از اهم فاکتورهای بررسی شده در این گزارش برشمرد.


وی با اشاره به پیگیری های شرکت نفت خزر در برگزاری مستمر جلسات کمیته سلامت در خصوص مبحث رتبه بندی رستوران‎های سالم، افزود: رستوران منطقه عملیاتی شرکت نفت خزر به عنوان پایلوت ترویج تغذیه سالم انتخاب شده و قرار است بواسطه آن به اصلاح و تغییر رفتار که نتیجه آن تغییر و بهبود شاخص ها است پرداخته شود .

همچنین سایر موضوعات مطرح شده در جلسه شامل : ارزیابی وضعیت شاخص های سلامت کار سال 96 آن شرکت و نتایج خطرسنجی سکته های قلبی و مغزی که ابزاری مناسب برای محاسبه میزان احتمال وقوع سکته های قلبی یا مغزی در ده سال آینده است.

 نظر به اهمیت موضوع سازمان بهداشت و درمان با استفاده از منابع علمی موجود، به طراحی و تدوین آیین نامه «‌رستوران های دوستدار سلامت» با هدف ارتقاء وضعیت تغذیه کارکنان بمنظور پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری های غیرواگیر در سطح شرکت های تابعه وزارت نفت پرداخته است. در این دستورالعمل چگونگی تنظیم برنامه غذایی کارکنان متناسب با شغل ایشان با رعایت اصل تنوع، تعادل و تناسب در آن طراحی شده است در این خصوص مقرر شد این طرح در 6 شرکت صنعتی راه اندازی شده و با مشارکت مدیران ارشد ، منابع انسانی و HSE شرکت ها استقرار یابد .

پارس خزر 2
پارس خزر 3 
پارس خزر 1
پارس خزر 4

۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۴
تعداد بازدید : ۷۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنیدتماس با ما از طریق سامانه پیامکی:

ارسال نقطه نظرات به شماره پیامکی 50005839