سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
امروز شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۵۸
 

اخبار

هفت درد شکمی و هشدارهای مختلف آنها!

همه ما بارها دچار درد در ناحیه شکم شده ایم. بسیاری از این دردها خود به خود و یا با مصرف برخی داروهای بدون نسخه بهبود می یابند اما گاهی اوقات هشداردهنده مشکلات جدی سلامت هستند.
اگر دردهای شکمی در شما ادامه دار است و بارها آن را تجربه می کنید، باید برای تشخیص مشکلات جدی دستگاه گوارش حتما به پزشک مراجعه کنید:
 
گرفتگی و درد در ناحیه تحتانی شکم: اگر درد شکم همراه با نفخ و تغییر در فعالیت روده باشد (یبوست یا اسهال)، می تواند نشان دهنده ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر یاIBS باشد. سندرم روده تحریک پذیر یکی از شایع ترین اختلالات دستگاه گوارش است . این سندرم اغلب سراغ زنان می رود. علت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر هنوز ناشناخته است با این حال برخی مطالعات نشان می دهد روده بزرگ مبتلایان به آن، بسیار حساس است.
 
درد و گرفتگی شکم همراه با خونریزی روده: این نوع درد شکم اغلب نشان دهنده بیماری های التهابی روده یاIBD است. بیماری های التهابی روده به گروهی از بیماری‌ ها گفته می ‌شود که سبب التهاب جدار روده بزرگ و روده باریک می‌ گردند. شایع ‌ترین این بیماری‌ ها عبارت‌اند از: بیماری کولیت زخمی و بیماری کرون. این دو بیماری از جهاتی دارای شباهت‌ هایی هستند. هر دو بیماری موجب التهاب جدار روده ‌ها می ‌شوند. البته تفاوت ‌های زیادی در مورد مناطق درگیر و عمق التهاب بین این دو بیماری وجود دارد. در برنامه درمانی دو بیماری شابهت ‌های فراوانی وجود دارد. بیماری التهابی روده با سندرم روده تحریک پذیر تفاوت های جدی دارد و نادرتر است.
 
احساس سوزش و درد در مرکز شکم: این احساس بعد از مصرف یک وعده غذایی بزرگ و چرب، بسیار رایج است.  احساس سوزش سر دل معمولا با طعم تلخ در دهان همراه است. اسید معده هنگام بازگشت به مری، به دهان و گلوی شما نیز راه می یابد و باعث سوزش می شود. گاهی اوقات سوزش سر دل جای نگرانی ندارد اما بیماری ریفلاکس معده یاGERD در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات گوارشی مزمن شود.
 
احساس درد در اطراف شکم: این درد اگر به شانه گسترش یابد، ممکن است نشان دهنده ابتلا به سنگ کیسه صفرا باشد. اگر زن هستید و بیش از 40 سال سن دارید، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار بگیرید. سنگ های کیسه صفرا معمولا درد ایجاد نمی کنند مگر این که باعث انسداد مجرای صفراوی (مجرای سیستیک) شوند.
 
دردهای شکمی که با مصرف داروهای ضد اسید تسکین می یابد: این دردها از علائم بارز زخم معده هستند. این دردها اغلب همراه با نفخ، اشتهای ضعیف و کاهش وزن هستند. باکتری هلیکوباکتر پیلوری، اغلب، مقصر بروز این زخم ها است. استفاده بیش از حد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین یا ایبوپروفن نیز از مقصران دیگرند. یک آزمایش معمولی خون می تواند وجود باکتری را تشخیص دهد. در صورت بروز زخم معده، باید حتما درمان را به طور جدی شروع کنید.
 
درد ناگهانی در ناحیه پایین سمت چپ شکم: این درد همراه با نفخ، می تواند نشان دهنده ابتلا به دیورتیکولیت باشد. التهاب کیسه های کوچک در روده بزرگ شما به نام دیورتیکول ها، سبب بروز این اختلال می شود. این اختلال در بزرگسالان مسن بسیار شایع است. کمبود فیبر در رژیم غذایی یکی از علل ابتلا به این اختلال است. تشخیص قطعی دیورتیکولیت با سی تی اسکن است.
 
درد شدید در قسمت پایین سمت راست شکم: این درد به شما نسبت به بروز آپاندیسیت هشدار می دهد؛ بخصوص اگر با تب، یبوست یا اسهال همراه باشد. درد آپاندیسیت با نفس عمیق، سرفه یا عطسه و یا فشار وارد کردن به آن ناحیه، بیشتر می شود. پاندیسیت وقتی اتفاق می افتد که آپاندیس ملتهب و عفونی شود. آپاندیسیت نیاز فوری به اقدامات اورژانسی دارد. ضایعه، قبل از ترکیدن، نیاز به برداشتن از طریق جراحی دارد.

منبع : دفتر آموزش و ارتقای سلامت 

۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۴۴۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید