سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۷
 

اخبار

مصاحبه با سرپرستار اتاق عمل به مناسبت روز جهانی اتاق عمل

بهزاد قنواتی سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید ایرانپور نفت امیدیه: به لبخند تشکرآمیز بیمار قانع هستیم
سبز پوشان اطاق عمل که از میان ساعت ها حضور در یک اتاق تنها به لبخند تشکرآمیز بیمار قانع هستند و با چهره مهربانشان پاسخگو هزاران سوال همراهان بیمار!!!
حضور پرسنل پرستاری در عمل های جراحی علاوه بر مهارت های عمومی و حرفه ای ، آنان را در شناخت و بکارگیری تجهیزات و ابزار گسترده جراحی که شاید از دهها هزار وسیله و دستگاه نیز تجاوز کند به حرفه ای ترین نیروی پرستاری و پرستاری بحران تبدیل می کند که در کنار پزشکان متخصص و تیم جراحی در حساس ترین لحظات حضور دارند و کمک های آنان باعث کاهش استرس در میان تیم پزشکی می شود.
کارکنان اتاق عمل دارای مشکلات سخت و خطرات عمده و وسیعی در رابطه با شغل خود می باشند. اگر به حوزه پزشکی علاقه و دقت و تمرکز زیادی هم داشته باشید این شغل برای شما می تواند مناسب باشد.
14 نوامبر توسط انجمن تکنولوژیست های جراحی آمریکا در سال ۱۹۷۹ به عنوان روز اتاق عمل به ثبت رسیده و به همین مناسب گفتگویی با سرپرستار پرسابقه این مرکز انجام داده ایم که در ادامه میخوانیم:
 بهزاد قنواتی سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید ایرانپور بهداشت و درمان صنعت نفت آغاجاری با 30 سال سابقه ، وظایف اتاق عمل را حساس می شمارد و می گوید:کار گروه پرستاری اتاق  عمل قبل از آغاز جراحی و حین عمل و بعد از آن هم ادامه دارد و تکنسین اتاق عمل بایستی وسایل و ملزوماتی که جهت یک عمل جراحی مورد نیاز می باشد را آماده نماید و در حین جراحی با سرعت و دقتی که کسب کرده است در کنار تیم جراحی حضور داشته باشد همچنین  بعد از عمل جراحی دغدغه جابجایی بیمار به واحد ریکاوری و بخش مربوطه برای حصول اطمینان جز ویژگی های شغلی تکنسین اتاق عمل می باشد.
 
خبر
 
 وی می افزاید : از محاسن کار در اتاق عمل رضایت از تلاش و کسب بهبودی و سلامتی بیماران است و از معایب آن که شاید بتوان گفت خستگی و سختی کار در مدت زمان طولانی است که با توجه به عشق و هدف حرفه ای این کار قابل چشم پوشی می باشد .
 
سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید ایرانپور بهداشت و درمان صنعت نفت آغاجاری می افزاید: مهم ترین خطرات کاری برای پرستاران اطاق عمل بریدگی ، زخم ، خراشیدگی ها ناشی از استفاده سرنگ ها، چاقو و وسایل تیز جراحی ، در معرض قرار گرفتن با گازهای بیهوشی، داروها و اشعه رادیواکتیو ، غشاهای مخاطی و سیستم تنفسی بر اثر استفاده مستمر از مواد ضدعفونی و استریلیزاسیون ، سوختگی بر اثر تماس با سطوح داغ و تجهیزات الکتریکی معیوب ، استرس و اضطراب و خستگی ها به خاطر کار شیفتی را شامل می شود اما صبوری، دقت و انگیزه مناسب مهم ترین ویژگی فردی آنان به شمار می رود که در شرایط بحرانی نقش بسزایی دارد.
قنواتی ادامه می دهد:آماده کردن اتاق عمل برای جراحی و کنترل آن از نظر نور کافی، سیستم برق رسانی، درجه حرارت ،رطوبت، پاکیزگی، ایمنی،اطمینان یافتن از درستی دستگاه ها و تجهیزات لازم برای جراحی،استریل کردن تجهیزات و لوازم و اطمینان یافتن از وجود لوازم و ابزار لازم برای جراحی،آماده کردن بیماران برای جراحی مانند دادن آموزش ها و اطلاعات لازم به بیمار، شستن و ضدعفونی کردن محل های برش روی بدن بیمار،کمک کردن به پزشکان و پرستاران قبل و در حین جراحی،کمک در استریل و پانسمان کردن نهایی بیمار،انتقال بیماران به اتاق ریکاوری پس از عمل و تهیه گزارش از فرآیند جراحی از وظایف تکنسین اتاق عمل به شمار می آید.
خبر
 سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید ایرانپور بهداشت و درمان صنعت نفت آغاجاری با اشاره به کمبود برنامه های تفریحی و اردوها ویژه پرستاران به دلیل نبود نیروی جایگزین اشاره می کند و ادامه می دهد:یکی از مشکلاتی که پرسنل اتاق عمل با آن روبرو هستند روزمرگی و ساعت طولانی در فضای بسته است که با برنامه ریزی جهت آموزش پرسنل برای کسب تکنیک های جدید و بروز می توان از این فرصت ها استفاده کرد.

وی در پایان از زحمات و تلاش های کارکنان اتاق عمل تشکر و برای موفقیت و بهروزی آنان دعا کرد. 

۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۱۴
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۲,۲۷۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید